Skočiť na hlavný obsah
Elektroinštalácia k ťažnému zariadeniu ilustračný obrázok

Elektroinštalácia k ťažnému zariadeniu: Ako vybrať tú správnu?

Pri elektroinštalácii k ťažnému zariadeniu je potrebné sledovať najmä kompatibilitu s elektronickým systémom automobilu a typ zásuvky.

2 najpoužívanejšie typy zásuviek

Pri kúpe elektroinštalácie sa môžete stretnúť s dvoma zásuvkami – 7 pólovou a 13 pólovou. Ako už môžete tušiť, 7 pólová zásuvka je o niečo jednoduchšia, preto aj jej funkčnosť je obmedzená. Na našom území sa stále používa celkom často, avšak vo vyspelejších krajinách Európy sa od nej už začína upúšťať.

13 pólová zásuvka podporuje viac funkcií a veľkou výhodou je skutočnosť, že prostredníctvom redukcie sa dá pretransformovať na 7 pólovú. Je tak skutočne univerzálnym riešením. Pri montáži ťažného zariadenia preto viac odporúčame využiť práve 13 pólovú zásuvku.

Rozdiel medzi 7 pólovou a 13 pólovou zásuvkou

7 pólová zásuvka je vhodná prakticky len vtedy, pokiaľ plánujete za vozidlom ťahať jednoduchý nebrzdený vozík. Totižto, podporuje len napájanie základných svetiel prívesu, nevyhnutných pre možnosť prevádzky na cestných komunikáciách – obrysových, brzdových, smeroviek a hmlovky. Nevýhodou je skutočnosť, že 7 pólová zásuvka sa nedá pomocou redukcie zmeniť na 13 pólovú. Pokiaľ by ste teda v budúcnosti chceli za vozidlo zapojiť väčší brzdený príves, mohla by vám spôsobiť problémy.

13 pólová zásuvka prináša okrem napájania základných svetiel aj iné možnosti. Napríklad, dajú sa z nej napájať taktiež pozičné či cúvacie svetlá. Naviac, dokáže prenášať ďalšie elektronické signály do prívesu, vďaka čomu s ním vie riadiaca jednotka automobilu jednoduchšie komunikovať. V neposlednom rade, cez 13 pólovú zásuvku sa dá aj dobíjať batéria prívesu, čo oceníte napríklad pri ťahaní karavanu.

Verdikt: 13 pólovú zásuvku odporúčame vtedy, ak chcete za autom ťahať aj väčšie brzdené prívesy, napríklad karavany. Taktiež je vhodná v prípade, že na guľu budete inštalovať nosiče. 7 pólová zásuvka je dobrý riešením, pokiaľ plánujete ťahať len jednoduchšie nebrzdené vozíky.

Kompatibilita s elektronikou auta

Na prepojenie jednotlivých senzorov a riadiacich jednotiek sa v prípade moderných automobilov obvykle využíva elektronický systém CANBUS. Stretnúť sa však môžete aj s inými alternatívami ako Multiplex či PWM. Na to, aby mohli byť cez zásuvku ťažného zariadenia prenášané elektronické signály do prívesu, musí byť kompatibilná s elektroinštaláciou vozidla.

Jednoduchá verzus CANBUS elektroinštalácia

Keď si budete objednávať ťažné zariadenie z nášho e-shopu, zobrazia sa vám viaceré možnosti elektroinštalácie. Vyberať štandardne môžete medzi 7 a 13 pólovou zásuvkou a následne medzi jednoduchou alebo CANBUS elektroinštaláciou.

Jednoduchá elektroinštalácia je konštruovaná tak, aby sa dala ľahko pripojiť k elektroinštalácii starších vozidiel, ktoré nevyužívajú zbernicu CANBUS. Naopak, CANBUS elektroinštalácia je špeciálne prispôsobená moderným vozidlám využívajúcim CANBUS zbernicu. Pokiaľ si nie ste istí, ktorá elektroinštalácia bude vhodná pre vaše konkrétne vozidlo, neváhajte nás kontaktovať. Naši experti vám pomôžu s výberom.

Na kvalite záleží

Na trhu zoženiete veľa lacných elektroinštalácií k ťažným zariadeniam, ktoré sú dostupné doslova za pár eur. Avšak, ani v tomto prípade sa neoplatí šetriť na úkor kvality. Nízka cena je obvykle synonymom lacnejších materiálov, ktoré rýchlejšie zlyhajú. Elektroinštalácia tak neraz vypadáva a dokáže spôsobiť problémy pre príves i ťažné vozidlo.

V našom e-shope zoženiete preverené elektroinštalácie, ktoré využívajú stovky našich klientov už niekoľko rokov. Vieme tak zaručiť, že sú skutočne kvalitné a nebudú vám spôsobovať vrásky na čele.

 

© B.A.S. Slovakia s.r.o.

Foto: Unsplash