Aby ste mohli ťahať za svojím vozidlom obytný príves, budete v prvom rade potrebovať kvalitné ťažné zariadenie. To musí byť dimenzované tak, aby dokázalo potiahnuť aj vyššiu hmotnosť. Pred inštaláciou ťažného zariadenia si preto poriadne preverte jeho parametre. Maximálne zaťaženie väčšiny kvalitných modelov sa však pohybuje na úrovni vyše 1500 kg, takže ani s väčším obytným prívesom by ste nemali mať problém.
Pozor si však dávajte na legislatívu.
Maximálne 3500 kg
Slovenské zákony povoľujú šoférovať s klasickým vodičským preukazom skupiny B jazdnú súpravu s maximálnou hmotnosťou 3500 kg. Tu si však treba uvedomiť, že dôležité sú údaje zapísané v technickom preukaze, nie reálne zaťaženie. To, či budete môcť s vaším vodičským preukazom šoférovať súpravu, vypočítate jednoducho, ako súčet celkovej hmotnosti vozidla (údaj nájdete v technickom preukaze) a celkovej hmotnosti prívesu (údaj nájdete v dokladoch k prívesu).
Pokiaľ máte rozšírené vodičské oprávnenie skupiny B, ktoré viete získať dodatočnými skúškami, viesť môžete súpravu s celkovou hmotnosťou až 4250 kg.
Dilema ohľadom auta
Obytný príves do značnej miery obmedzí dynamické schopnosti auta. Treba myslieť na to, že pokiaľ máte malé vozidlo so slabým motorom, v strmých a dlhých stúpaniach môže mať s vysokou záťažou problém. No na druhej strane, veľké výkonné autá sú sami o sebe pomerne ťažké, čo znamená, že dokopy s karavanom sa možno nezmestíte do hmotnostného limitu, aby ste mohli legálne danú súpravu šoférovať.
Ako vždy, aj v tomto prípade sa oplatí voliť kompromisné riešenie. Na ťahanie karavanu sú veľmi dobré napríklad autá strednej triedy s karosériou kombi a naftovým motorom pod kapotou. Obľúbené sú aj SUV-čka. Naftové motory majú vyššie krútiace momenty, teda záťaž navyše im nerobí tak veľký problém. Zároveň vás nezruinujú prevádzkovými nákladmi. Benzínové agregáty majú pri záťaži výrazne vyššie spotreby, čím vám cestu na dovolenku zbytočne predražia.
Obytný príves a potrebné doplnky
Pokiaľ nemáte vlastný obytný príves, môžete si ho jednoducho požičať. Toto riešenie sa javí ako najvýhodnejšie, pokiaľ ho využijete iba párkrát do roka. Okrem samotného prívesu však nezabúdajte na doplnky, ktoré sa vám hodia. Napríklad, nadstavce na spätné zrkadlá, aby ste bez problémov dovideli na koniec prívesu. Na zväčšenie priestorovej kapacity vášho auta môžete využiť strešný box. Ten pojme množstvo batožiny, ktorá by vám inak zavadzala v kufri. Pri jazde neodporúčame mať batožinu uloženú v prívese, keďže v ňom nie je dostatočne zabezpečená a mohla by sa poškodiť.
Pozor na poistné lanko – v niektorých krajinách (napríklad, v Rakúsku, Holandsku či Švajčiarsku) si policajti pomerne intenzívne všímajú, či je obytný príves na guli ťažného zariadenia poistený takzvaným poistným lankom. Jeho úlohou je v prípade zlyhania spojenia zabrániť tomu, aby sa karavan úplne odpojil a stal sa neovládateľným. Pokiaľ túto drobnosť nemáte, hrozí vám pokuta v stovkách eur.
Pozor na zákony
Pred tým, ako sa vyberiete do nejakej krajiny, ujasnite si podmienky kempovania. Väčšina krajín dovoľuje parkovanie karavanov len na vyhradených miestach. Pokiaľ by vás policajti našli kempovať niekde vo voľnej prírode, riskujete vysokú pokutu. Pri plánovaní cesty vždy myslite na to, že za autom máte príves. Ten môže ovplyvňovať výšku diaľničných poplatkov či možnosť prepravy trajektom.
V neposlednom rade nezabúdajte na základné pravidlo – pri jazde nesmú v prívese sedieť žiadne osoby.
Prajeme vám príjemnú dovolenku plnú zážitkov!
Obrázok z unsplash.com
© B.A.S. Slovakia s.r.o.